Зиму вважають не найкращим сезоном для будівельних робіт. Низькі температури, дощ, сніг, заметіль як правило ускладнюють дотримання технологій будівельних процесів на належному рівні, а також знижується продуктивність роботи самих будівельників. Тому будівельні роботи бажано виконувати в теплі місяці, для наших широт це приблизно з квітня по жовтень. В ідеалі весь термін будівництва займе три роки:

  • За перший рік потрібно провести підготовчі роботи і до зими залити фундамент. Протягом зимових місяців він закріпиться і зміцниться.
  • З настанням весни варто починати зведення стін, перекриттів даху, одним словом – створювати закриту коробку. По завершенні дати “настоятися” коробці ще одну зиму – це дозволить конструкції безболісно пережити усадку.
  • Після закінчення зими можна проводити оздоблювальні роботи, дизайнерське оформлення і закінчувати будівництво.

Часто трапляється, що замовник не хоче чекати цілих три роки, бажаючи наблизити здачу об’єкта в експлуатацію якомога швидше. У таких випадках будівництво триває цілий рік без зупинок на зимові місяці. Однак в підсумку це веде до подорожчання загальної вартості будівництва, бо з’являються додаткові витрати на забезпечення робочих процесів в холодні місяці.

Будівельні роботи взимку

Якщо прийнято рішення про необхідність робіт взимку, необхідно передбачити наступні заходи:

  1. Забезпечити гарне освітлення майданчика будівництва, бо в зимові місяці тривалість світлового дня невелика.
  2. Обладнати тимчасове приміщення, що обігрівається для будівельників, де вони зможуть зігрітися, пообідати, відпочити.
  3. Як варіант, можна захистити периметр будівельної зони лісами, використовуючи при цьому також плівку для забезпечення якоїсь подібності герметичності і обігрівати внутрішній простір тепловою гарматою (на електриці або природному газі). Це дорого, але швидко і ефективно.

Заливка фундаменту взимку річ складна, але можлива. Для цього мають бути проведені геологічні дослідження – рівень грунтових вод, властивості і склад грунтів тощо. Для початку робіт необхідно спершу відігріти замерзлу землю; зробити це можна, розвівши багаття на майданчику або см. п. №3 вище. А далі, після закінчення виїмки землі з котловану, можна працювати і при мінусовій температурі. Це стає можливим завдяки наявності спеціальних морозостійких добавок, які додаються в бетон або цементний розчин. До речі вартість такого “зимового” бетону буде приблизно на чверть дорожче, ніж звичайного. Сніг на ділянці потрібно прибирати тільки перед початком робіт, бо він служить природним теплоізолятором, який перешкоджає більш глибокому промерзанню грунтів.

Бетон і цемент для зимового будівництва

Процеси затвердіння бетону тривають лише за наявності в суміші рідкої води. Якщо температура суміші нижче нуля, в звичайних умовах, вода перетворюється в лід і проектна міцність бетону не буде досягнута. Щоб забезпечити незамерзання води при мінусовій температурі, в суміш додають спеціальні морозостійкі добавки, які дозволяють виконувати монолітні роботи при температурах до -15 градусів. Також перед укладанням цементобетонної суміші, її попередньо підігрівають, а відразу після укладання накривають теплоізоляційними матеріалами (мін. вата, рубероїд, поліетилен).

Кладка цегли взимку:

  • Метод термосу – попередньо розігріта цегла і цементний розчин укладаються, а потім накриваються теплоізоляційним матеріалом.
  • Електропідігрів – здійснюється за допомогою нашивних електродів, які кріпляться зовні стіни. Пропускаючи струм через розчин, відбувається нагрів самого розчину і непрямий нагрів цегли.