Прогрес не стоїть на місці, і на зміну віджилим свій вік тирсі, соломі і глині ​​(хоча і їх зараз досить успішно можна використовувати при утепленні нежитлових приміщень) прийшли нові матеріали. В наші дні на перші місця виходить довговічність з компактністю, а не тільки здатність утеплювати. Дати однозначну відповідь на питання «чим краще утеплити стелю?» складно, бо потрібно врахувати особливості будови і матеріал споруди.

Відомо, що тепле повітря прагне вгору, і, якщо не зустріне перешкоди у вигляді утепленої стелі – просто просочиться назовні.

Можна виділити кілька вимог до матеріалу. Вони однаково важливі при утепленні стель і квартир, і будинків.

Зараз питання екологічності матеріалу знаходяться в тренді. І це не дивно, адже на нього буде впливати тепле повітря з приміщення і не токсичність матеріалу стає принциповим.

Утеплювач має бути вогнетривким. При загорянні в приміщенні він повинен не тільки не горіти, а й затримати поширення вогню по будові.

Природно, особливо при утепленні стелі зсередини дуже важлива легкість матеріалу.

Утеплювач, який використовується при внутрішніх роботах, має бути максимально тонким.

Стійкість до вологи теж важливий фактор. Здатність накопичувати вологу негативно позначиться не тільки на атмосфері в приміщенні, але й може призвести до обвалення всієї конструкції.

Вибір утеплювача для стелі

У Києві сьогодні представлено чимало різних матеріалів, придатних для утеплення стелі. Найбільшу популярність отримали такі утеплювачі:

Мінеральна вата

Матеріал, який має хвилясту структуру, що робить його паропроникним. Мінеральна вата в залежності від головного компонента умовно ділитися на кам’яну, шлакову і скловату. Екологічно чистий утеплювач з низькою теплової провідністю. Мінвату категорично не можна стискати. Наприклад, при утепленні стелі насипати на неї зверху керамзит або той самий пінопласт (який буде доречний знизу). Що стосується товщини мінеральної вати, для утеплення стель вона може бути абсолютно різною. Для квартири може вистачити і 5 см, для приватного будинку потрібний шар в 15 см і більше.

Безпосередньо при монтажі утеплювача дуже важливим моментом є якість пароізоляції. Помилки в її укладанні приведуть до намокання вати, що може стати причиною втрати до 40% теплоізоляційних властивостей в рік.

Ековата

Сучасний матеріал з целюлози. Головною складовою ековати є відходи паперово-картонної промисловості. Матеріал має пористу структуру, що сприяє паропроникності. Він не гниє, не токсичний і не горить. Відрізняється високим коефіцієнт теплоізоляції і вважається непоганим звукоизолятором. Біостійкість матеріалу захищає його від паразитів і мікроорганізмів.

 Пінопласт

Пінопласт – перевірений роками утеплювач. Легкий і дешевий, не виділяє в атмосферу приміщення токсичні елементи. Забезпечує відмінну теплоізоляцію. Це плюси, але є і мінуси. Серед негативних якостей – швидка спалахуваність, слабка міцність на зламі. Також пінопласт потребує гарної вентиляції. При осіданні вогкості може з’явитися цвіль.

Керамзит

Керамзит – дешевий і довговічний матеріал з непоганою звукоізоляцією. Це насипний утеплювач (для ефективного утеплення шар має бути від 20 до 40 см) тому використовується виключно для утеплення підлоги горища. З мінусів – здатність вбирати вологу (після дощу може обрушити стелю), потребує додаткової підкладки, бо від нього багато пилу і крихти.

Що б я точно не рекомендував, так це скловату. Вона досить легка і міцна, її легко укладати і утеплення скловатою стелі відбувається швидко. Але у цього матеріалу є мінуси, і як раз вони роблять його мало привабливим для такої теплоізоляції. Вона вбирає вологу, без гарної гідроізоляції не обійтися. Працювати зі скловатою потрібно максимально обережно, в повністю закритому одязі, бо попадання цього матеріалу на шкіру загрожує сверблячкою і почервонінням. І з часом він може злежатися.

Чим утеплити стелю в приватному будинку?

Який саме матеріал обрати для цієї мети? Відповідь в матеріальних можливостях і бажанні господаря будинку.

Для зовнішнього утеплення: мінеральна вата, пінопласт (пінополістирол), непоганий може стати в пригоді й керамзит. Скловата теж може підійти, але її здатність злежуватися робить цей матеріал досить невигідним, бо теплоізоляцію доведеться досить часто міняти.

Для утеплення стелі зсередини будинку підійдуть всі ті ж самі матеріали (за винятком керамзиту і скловати), але тут важливо потурбуватися про шарах гідро- і пароізоляції.

Звичайно ж, всі ці матеріали при виконанні робіт можна комбінувати. При правильній реалізації це дасть відмінний результат. Але, само собою, це й зробить суттєво дорожчим проект утеплення стелі, а його виконання зробить значно складніше.

Чим утеплити стелю в квартирі?

Для такого утеплення застосовують ті ж матеріали, що і для утеплення стелі приватного будинку. Але, разом з тим, є свої особливості та нюанси.

В ретельному утепленні стелі потребують в першу чергу квартири, що знаходяться на останніх поверхах. І, відповідно, найбільш зручним способом утеплити стелю є утеплення підлоги горища. Використовуються для цих цілей найрізноманітніші матеріали, починаючи з керамзиту і закінчуючи пінополіуретаном.

Досить часті  ситуації, коли немає доступу до горища або, коли зверху знаходиться холодна нежитлова квартира чи технічне приміщення. Вирішити цю проблему просто – термоізоляція зсередини приміщення. Для внутрішнього утеплення стелі квартири відмінно підходить пінопласт (особливо більш тонкий аналог з низькою теплопровідністю – пінополістирол), мінвата, ековата тощо.

Вибір матеріалу бажано довірити знаючий людині. Звичайно, можна зробити його і самостійно, спираючись на свої знання і поради продавця, який може просто «впарити» Вам товар, що «забарився». Але тільки фахівець, який знає всі тонкощі процесу, що враховує всі особливості приміщення і обраної технології, точно не помилиться з вибором.